روبند - هتل سنتی سرابی شوشتر
Select Page

  روبند  

 

سید علی صفوی معروف به سلطانعلی سیاهپوش یا پیر رودبند یا روبند امامزاده ای درشهر دزفول و در محله ای به همین نام مدفون است و به شماره ۲۵۴۹ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
رودبند نوه “شیخ صفی الدین اردبیلی” و پدربزرگ شاه اسماعیل صفوی بود که به “دزفول” آمده و با انجام کراماتی مردم دزفول را به آیین تشیع دعوت کرد.
نسب:
خواجه سلطان سید علی، مشهور به “شاه رودبند” یا “آقا رودبند” نسبش با ۲۲ واسطه به موسی کاظم (امام هفتم شیعیان) می‌رسد.
سرگذشت:
وی که در جوار نیاکانش در اردبیل می زیست در سفری به کاظمین رفت . در آنجا شبی در خواب از طرف امام محمد تقی به او دستور داده شد که به دزفول آمده ، مردم را به تشیع دعوت کند .لذا به دزفول آمده و در جای بارگاه فعلی مسکن می گزیند و به آنچه مامور بود مردم را دعوت می کند ، اما مردم دعوت او را نمی‌پذیرند.ناچار آنان را تهدید به قطع آب رود دز می کند . آنان باز هم به این سخن نمی‌اندیشند . در این هنگام خدا را سوگند می دهد که خواسته اش را بر آورد که ناگاه رود از جریان می ایستد . بدین دلیل او را رودبند لقب داده اند.
مرقد:
در محله رودبند در شمال غربی شهر دزفول و در ارتفاعی مشرف به رودخانه ، بقعه پیر رودبند قرار دارد. گنبد این بنا مضرس و دارای ۲۰ سطح است ، که این سبک معماری متعلق به خوزستان و بوشهر می باشد. تاریخ ساخت این بنا به دوره تیموریان (۷۷۱-۸۴۵ هجری قمری ) تعلق دارد ولی مرمت آن مربوط به روزگار شاه عباس صفوی و به سال ۱۰۳۰ هجری قمری است. بنای این بقعه را به زمان گورکانیان و به دستور امیرتیمور گورکانی نسبت داده اند و در زمان شاه عباس اقدام به مرمت آن شده. بقعه رودبند در تپه ای به ارتفاع ۲۲ متر قرار گرفته است ودارای گنبد سفید مخروطی به ارتفاع ۱۸ متر می باشد.