غار پبده - هتل سنتی سرابی شوشتر
Select Page

  غار پبده  

 خوزستان به عنوان یک منطقه تاریخی برای گردشگران شناخته می شود اما جاذبه های طبیعی این استان هم کم نیستند. غارهای خوزستان اگرچه تعدادشان زیاد نیست اما برای غارنوردانی که به دنبال نوردیدن طبیعت زیر سنگ ها هستند، تجربه خوبی به حساب می آید.

مهم ترین غار خوزستان

غار پبده (PEBDEH) مهمترین غار استان خوزستان است که در شمال شهرستان لالی قرار گرفته و در آن آثار زندگی از ۱۷ هزار سال پیش به چشم می خورد. غار تاریخی- طبیعی پبده به عنوان یک زیستگاه انسان پارینه سنگی به حساب می آید.

گریشمن، باستان‌شناس فرانسوی در سفر خود در دهه‌ ۱۹۴۰ میلادی، بازدیدی از این غار داشته و نزدیک به ۷۵سال پیش، بخش‌هایی از این غار را بررسی می‌کند اما به دلیل وجود صخره‌های نمناک و لغزنده، تونل‌های باریک، رطوبت بالای ۳۰ درصد و وجود گازهای شیمیایی در درون غار و نبود امکانات فنی لازم نتوانسته‌ این غار را کاملا بررسی کند.

تحقیقات تیم های بعدی نشان داد درحالی که در بیشتر غارهای منطقه بلندای تالارها بیش از سه متر نیست، در پبده با تالارهایی به بلندای ۲۷ متر روبه‌رو هستیم و این از شگفتی‌های غار پبده ‌است.

سنگ‌چین‌هایی درون غار وجود دارد که به نظر دست‌ساز می‌رسند. حفره‌ای بزرگ هم در کف میانه‌ غار وجود دارد که حوضچه‌ای را به وجود آورده و احتمالا کاربرد آن آب‌انبار بوده است.
پس از گذشتن از دهانه کوچک غار، به تالار بزرگی می‌رسید که سقف گنبدی بسیار زیبایی دارد. دیوارهای این گنبد، سفیدرنگ است که خال‌های منظم مشکی‌رنگ، رویش نقش بسته‌اند، درست همانند پارچه سفیدی که رویش پولک ریخته باشند.

غار پبده حدود ۱۰۳ متر طول دارد. طول‌ نخستین دهانه ورودی غار ۴۰/۵ متر و ارتفاع آن ۳ متر است. ارتفاع دهانه‌ دوم، ۱۰/۱ متر و ارتفاع آن ۱۰/۳ متر ‌است. از در غار ۹۰ متر که به درون بیایید، به یک حفره‌ هوایی با درازایی نزدیک به ۲۸ متر می‌رسید. در ضمن دهانه‌ نخست تا دهانه‌ دوم غار شش متر از یکدیگر فاصله دارند.