هتل سنتی سرابی - هتل سنتی سرابی شوشتر
Select Page

  هتل سنتی سرابی شوشتر  

 

 

کهن ترین هتل سنتی جنوب غرب کشور، اینجاست. هتل سنتی سرابی امروز بنایی ۲۱۰ ساله است که در دل شهر-موزه آب جهان، جای گرفته و عصاره ای از هنر بی بدیل ایران زمین را جلوه گر ساخته است؛
‌خانه سرابی یکی از اماکن تاریخی به جا مانده از دوره قاجار در شهرستان شوشتر است که در آن تلفیق هنر ایرانی اسلامی در معماری آن دیده می‌شود.
مالک اولیه بنا حاج محمد علی نمکی است که از خانواده های سرشناس شوشتر و مالک اولین نیروگاه برقابی خوزستان و دومین نیروگاه برقابی ایران است که پس از آن توسط خاندان بقالپور که از تجار بزرگ بوده اند خریداری می شود و پس از فوت ایشان توسط یکی از نوادگان مرمت می شود و به عنوان اولین هتل سنتی جنوب غرب کشور فعالیت خود را اغاز می کند.
این خانه تاریخی با قدمت ۲۱۰ سال متعلق به دوره قاجاریه بوده که پس از مرمت وتجهیز از ابتدای سال ۱۳۹۲ شکوه و حیات دوباره خود را در دل بافت قدیم شهر (محله عبدالله بانو) – و مشرف بر اسیاب ها و ابشارهای شوشتر از سر گرفته است این خانه دارای ۱۷عدد اتاق بوده که ۱۵ اتاق آن قابلیت سرویس دهی به میهمانان را دارد.
مصالح به کار رفته در ساخت این بنا از جنس سنگ، آجر و خشت و نحوه اجرای سقف ها طاق وتویزه و طاق پی کو از جنس آجری و خشتی است.
تزیینات خارجی بنا شامل نمای سنگی و آجر چینی های بسیار زیبا(به گویش محلی: خوون چینی) و تزیینات داخلی بنا شامل گچبری های درون اتاق ها وایوان ها و ستون وسرستون آجری می باشد.
این بنا شامل حیاط، حوض، باغچه، ۳عدد ایوان و بهارخواب، ۱۷ عدد اتاق، ۴ طبقه شبستان وشوادان ، سازه ابی(سفته) موجود در شوادان، راه های دسترسی زیر زمینی(کوره راه در اصلاح شوشتری راه های زیرزمینی که زمان جنگ ها برای تردد بین خانه ها و مراکزمهم شهر و همچنین فرار از گرمای تابستان مورد استفاده قرار می گرفته می باشد)، کافی شاپ  در طبقات شبستان و شوادان،موزه در ایوان حیاط و همچنین موزه در طبقه چهارم شوادان که مربوط به دوره هخامنشی می باشد است.

یک درِ قهوه‌ای سوخته با کلون‌های مجزا برای مردها و زن‌ها و دو پیر نشین در اطراف در که کهن‌سالان هنگام عبور از کوچه می‌توانستند بنشینند و نفسی تازه کنند ، اجزایی هستند که مشخصه یک خانه با معماری ایرانی و شوشتری را تداعی می‌کند.

محوطه هشتی خانه(وقتی فردی مقابل در ورودی خانه قرار می‌گیرد با یک محوطه هشتی شکل مواجه می‌شود که هیچ دیدی به درون حیاط ندارد و این معماری خاص باعث می‌شود که غریبه‌ها نتواند درون منزل را نظاره کنند) متاسفانه حدود ۲۰ سال پیش تخریب شده و اکنون دیگر اثری از آن نیست … و ساخت این محوطه در برنامه های آتی مجموعه می باشد.